Rakovina slinivky břišní

Slinivka břišní (pankreas) má za úkol vylučovat celou řadu enzymů, které rozkládají potravu ve střevech, neutralizovat kyselost žaludečního obsahu a produkovat významné hormony včetně inzulinu. Je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, reguluje určité činnosti trávicí i metabolické a jakýmkoliv onemocněním pankreatu je proto nutné věnovat velkou pozornost.

Výskyt rakovinných onemocnění pankreatu v posledních letech stoupá. O něco častěji se s nimi setkáváme u mužů, nejčastěji pak ve věku nad 65 let. V důsledku tohoto agresivního druhu rakoviny však dochází i k mnoha relativně rychlým a velmi předčasným úmrtím.

Jak vzniká nádor na slinivce břišní a jak ji poškozuje?

Rakovina slinivky břišní vzniká poruchou některých regulačních genů, které kontrolují průběh buněčného cyklu, proces jejich množení i zániku. Poškozením těchto genů se buňky příliš množí a nepodléhají buněčné smrti. Mění se také jejich vzhled i schopnost plnit svoji funkci. Slinivka začne trpět nedostatkem potřebných enzymů i hormonů nutných pro trávicí systém i celý organismus a přestává fungovat. K poruše regulačních genů nutných pro správnou funkci slinivky dochází vlivem různých faktorů, ke kterým patří i kouření. Výzkum neprokázal souvislost vzniku rakoviny slinivky břišní s proděláním zánětu pankreatu, cukrovky či vlivem dlouhodobého pití alkoholu.

Příznaky rakoviny slinivky břišní

Zákeřnost zhoubného rakovinného nádoru slinivky břišní spočívá v nerozeznání příznaků tohoto onemocnění včas. Nemoc se nemusí dlouho fyzicky projevovat, nebo jsou její příznaky nejasné a vedou i k mylným diagnózám. Až 80 % nádorů na slinivce břišní je diagnostikováno v pokročilém stádiu, kdy již mohou být patrné metastázy na dalších orgánech, zejména na játrech a na plicích, na břišní stěně a v břišní dutině.

Hlavní příznaky rakoviny slinivky břišní

 • rapidní hubnutí
 • stupňující se bolesti břicha, křeče
 • únava, náladovost
 • zvýšená teplota, pocení
 • šednutí a žloutnutí pokožky
 • nechutenství, pocity na zvracení
 • stupňující se svalová slabost

Vyšetření slinivky břišní

Preventivní prohlídky a nepodceňování prvních příznaků i mírných a neustávajících bolestí - to je jediná prevence proti tomuto druhu rakoviny. Základem úspěšné léčby je včasné rozeznání a lokalizace nádoru pomocí vyšetření ultrazvukem a CT. Dále lze provést tzv. perkutánní aspiraci - odebrání a laboratorní vyšetření cytologického materiálu, který se získá vpichem jehly pod kontrolou ultrazvuku nebo CT. Vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) se provádí zavedením hadičky do zažívacího traktu a vyšetřuje tak pankreatické a žlučové cesty. Vyšetření nádorových markerů, látek, které se ve zdravém těle nevyskytují a jsou charakteristické pro konkrétní typ nádoru. V tomto případě však nejsou příliš spolehlivé a mohou poukazovat i na běžný zánět či jiný druh onemocnění.

Léčba rakoviny slinivky břišní

Léčba spočívá především v operačním zákroku, pokud je v době určení diagnózy ještě možný. Dále pak může pomoci ozařování a chemoterapie, nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, obvykle podáváním opiátů v různých formách.

I po podstoupení léčby zůstává u tohoto typu nádoru často špatná prognóza nemocných a jejich život je díky ní prodloužen obvykle o několik desítek měsíců. Velmi důležitá je v těchto případech psychická podpora a aktivní zapojení rodiny, vůle celý boj předčasně nevzdávat, uvažovat o všech možnostech léčby a vytrvat v ní.

Zdroj: nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Rakovina slinivky břišní patří do témat
 • olna11 28.08.2015 09:33:48

  Můj manžel zemřel na rakovinu slinivky před 12 lety. V naší FN Olomouc nestačily ani 3 týdny k určení diagnózy! Po celou dobu trpěl nesnesitelnými bolestmi a FN ho léčila ambulantně (!) pouze tišícími a slabými analgetiky v infuzích. Teprve, když se manžel už namíchl a odešel do VN, byla určena diagnóza během dvou dnů. Potom to šlo už rychle. Od zjištění nádoru, který v tu dobu byl už 15x12cm velký, zemřel po 2 měsících.
  Konzilium lékařů se shodlo na tom, že nádor v té fázi už není operabilní. Na moji otázku, jestli rakovinu zapříčinilo manželovo kouření mi pan primář odpověděl, že kdyby už věděli, co bujení způsobuje, nemuselo by vůbec vzniknout.


Rakovina slinivky břišní patří do témat

Adresář

Rakovina slinivky břišní ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Rakovina slinivky břišní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku