Rakovina slinivky břišní

Slinivka břišní (pankreas) má za úkol vylučovat celou řadu enzymů, které rozkládají potravu ve střevech, neutralizovat kyselost žaludečního obsahu a produkovat významné hormony včetně inzulinu. Je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, reguluje určité činnosti trávicí i metabolické a jakýmkoliv onemocněním pankreatu je proto nutné věnovat velkou pozornost.

Výskyt rakovinných onemocnění pankreatu v posledních letech stoupá. O něco častěji se s nimi setkáváme u mužů, nejčastěji pak ve věku nad 65 let. V důsledku tohoto agresivního druhu rakoviny však dochází i k mnoha relativně rychlým a velmi předčasným úmrtím.

Jak vzniká nádor na slinivce břišní a jak ji poškozuje?

Rakovina slinivky břišní vzniká poruchou některých regulačních genů, které kontrolují průběh buněčného cyklu, proces jejich množení i zániku. Poškozením těchto genů se buňky příliš množí a nepodléhají buněčné smrti. Mění se také jejich vzhled i schopnost plnit svoji funkci. Slinivka začne trpět nedostatkem potřebných enzymů i hormonů nutných pro trávicí systém i celý organismus a přestává fungovat. K poruše regulačních genů nutných pro správnou funkci slinivky dochází vlivem různých faktorů, ke kterým patří i kouření. Výzkum neprokázal souvislost vzniku rakoviny slinivky břišní s proděláním zánětu pankreatu, cukrovky či vlivem dlouhodobého pití alkoholu.

Příznaky rakoviny slinivky břišní

Zákeřnost zhoubného rakovinného nádoru slinivky břišní spočívá v nerozeznání příznaků tohoto onemocnění včas. Nemoc se nemusí dlouho fyzicky projevovat, nebo jsou její příznaky nejasné a vedou i k mylným diagnózám. Až 80 % nádorů na slinivce břišní je diagnostikováno v pokročilém stádiu, kdy již mohou být patrné metastázy na dalších orgánech, zejména na játrech a na plicích, na břišní stěně a v břišní dutině.

Hlavní příznaky rakoviny slinivky břišní

 • rapidní hubnutí
 • stupňující se bolesti břicha, křeče
 • únava, náladovost
 • zvýšená teplota, pocení
 • šednutí a žloutnutí pokožky
 • nechutenství, pocity na zvracení
 • stupňující se svalová slabost

Vyšetření slinivky břišní

Preventivní prohlídky a nepodceňování prvních příznaků i mírných a neustávajících bolestí - to je jediná prevence proti tomuto druhu rakoviny. Základem úspěšné léčby je včasné rozeznání a lokalizace nádoru pomocí vyšetření ultrazvukem a CT. Dále lze provést tzv. perkutánní aspiraci - odebrání a laboratorní vyšetření cytologického materiálu, který se získá vpichem jehly pod kontrolou ultrazvuku nebo CT. Vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) se provádí zavedením hadičky do zažívacího traktu a vyšetřuje tak pankreatické a žlučové cesty. Vyšetření nádorových markerů, látek, které se ve zdravém těle nevyskytují a jsou charakteristické pro konkrétní typ nádoru. V tomto případě však nejsou příliš spolehlivé a mohou poukazovat i na běžný zánět či jiný druh onemocnění.

Léčba rakoviny slinivky břišní

Léčba spočívá především v operačním zákroku, pokud je v době určení diagnózy ještě možný. Dále pak může pomoci ozařování a chemoterapie, nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, obvykle podáváním opiátů v různých formách.

I po podstoupení léčby zůstává u tohoto typu nádoru často špatná prognóza nemocných a jejich život je díky ní prodloužen obvykle o několik desítek měsíců. Velmi důležitá je v těchto případech psychická podpora a aktivní zapojení rodiny, vůle celý boj předčasně nevzdávat, uvažovat o všech možnostech léčby a vytrvat v ní.

Zdroj: nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Rakovina slinivky břišní patří do témat
 • olna11 28.08.2015 09:33:48

  Můj manžel zemřel na rakovinu slinivky před 12 lety. V naší FN Olomouc nestačily ani 3 týdny k určení diagnózy! Po celou dobu trpěl nesnesitelnými bolestmi a FN ho léčila ambulantně (!) pouze tišícími a slabými analgetiky v infuzích. Teprve, když se manžel už namíchl a odešel do VN, byla určena diagnóza během dvou dnů. Potom to šlo už rychle. Od zjištění nádoru, který v tu dobu byl už 15x12cm velký, zemřel po 2 měsících.
  Konzilium lékařů se shodlo na tom, že nádor v té fázi už není operabilní. Na moji otázku, jestli rakovinu zapříčinilo manželovo kouření mi pan primář odpověděl, že kdyby už věděli, co bujení způsobuje, nemuselo by vůbec vzniknout.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Rakovina slinivky břišní patří do témat

Adresář

Rakovina slinivky břišní ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Rakovina slinivky břišní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku